Jak dbać o laptopa, żeby długo działał?
Statystycznie na każdego człowieka przypada 1,32% komputera, daje to ogromną liczbę urządzeń, wiele z nich ulegnie uszkodzeniu. Ponad połowa awarii to nieszczęśliwy wypadek lub zaniedbanie. Dzisiaj dowiesz się jak zapobiegać usterkom i dbać o swój komputer.
Zalanie laptopa
Jest to niestety top 1 wśród zgłaszanych problemów. Zalanie laptopa to często chwila nieuwagi, a czasem czysty przypadek, który powoduje kosztowne naprawy. Niestety często nie udaje się naprawić zalanej elektroniki, przez co użytkownik skazany jest na nowy sprzęt lub bardzo drogą naprawę. Wysokie koszty nowych części takich jak płyty główne czy ekrany często sprawiają, iż naprawa jest nieopłacalna.
Jak tego uniknąć?
Nie pijmy nad laptopem i zawsze starajmy się trzymać go z dala od płynów – zdecydowanie zmniejszy to możliwość przypadkowego zalania.
Przegrzanie laptopa
Wielokrotnie od klientów słyszymy o bardzo gorącym lub mało wydajnym sprzęcie. Często jest to wina przegrzewania się podzespołów komputera. Wielkim błędem jest trzymanie laptopa na kolanach lub np. na materacu, co uniemożliwia skuteczne chłodzenie. Wiele konstrukcji przewiduje wylot powietrza od dołu, jeśli zasłonimy go, może to spowodować zmniejszoną skuteczność wentylacji, tym samym pogorszoną wydajność i zwiększone nagrzewanie się komputera.
Jak zapobiec przegrzewaniu się komputera?
Warto tutaj pomyśleć o podkładce wentylacyjnej pod laptopa, jak też regularnym czyszczeniu laptopa z kurzu, polegającej na wyczyszczeniu obudowy laptopa jak i jego wnętrza. Pomóc tutaj mogą specjalne preparaty do czyszczenia sprzętu komputerowego, w tym sprężone powietrze, które bezpiecznie oczyści podzespoły z brudu oraz wymiana pasty termo-przewodzącej. Ile kosztuje czyszczenie laptopa? Zapraszamy do kontaktu z nami po wycenę, a nasz serwis komputerowy z Gdańska chętnie się tym zajmie.
Ochrona komputera przed wirusami i trojanami
Wiele osób, nawet po kliku miesiącach zaczyna zauważać spadek wydajności komputera. Wynika to często z zawirusowania systemu operacyjnego. Podstawowe i często darmowe programy antywirusowe nie są wystarczające i tylko pozornie dają poczucie ochrony.
Jak zatem zabezpieczyć komputer przed wirusami?
Warto zadbać o polecany i aktualny program antywirusowy (najlepiej płatny), zwłaszcza jak korzystamy z bankowości internetowej. Jeśli oddajesz laptopa do czyszczenia lub naprawy – poproś o sprawdzenie i usunięcie zalegających wirusów na pewno usprawni to działanie twojego komputera i poprawi bezpieczeństwo Twoich danych.
Uszkodzony dysk twardy
Bardzo często ten problem dotyka dyski HDD – Hard Disc Drive. Dyski te, są problematyczne głównie w laptopach. Obracający się wewnątrz talerz jest bardzo wrażliwy na wibracje czy zmiany położenia. Dlatego nie zaleca się przemieszczania się komputera czy laptopa, gdy jest włączony. Może to spowodować uszkodzenie dysku i co gorsza naraża nas na utratę danych, które również czasami ciężko odzyskać.
Uszkodzona matryca LCD
Matryce LCD, które są bardzo popularne w laptopach często ulegają awarii. Niewłaściwe użytkowanie szybko może spowodować problem z obrazem lub częściowe „wylanie się ekranu”. Główną przyczyną jest łapanie i przenoszenie laptopa za pokrywę i tym samym za matrycę LCD. Nie powinno się tego robić. Druga najczęstsza przyczyna problemów to zamknięcie laptopa z jakimś przedmiotem w środku, co może spowodować punktowy nacisk i pęknięcie matrycy.
Brak dźwięku w laptopie
Są dwie główne przyczyny braku dźwięku, pierwsza to oczywiście uszkodzone głośniki, układu audio na płycie głównej lub brak odpowiednich sterowników dźwiękowych. Jednak dużo częściej zdarza się, że przypadkowo zmienimy ustawienia audio w systemie z głośników wbudowanych na zewnętrzne lub wyciszmy laptopa co uniemożliwia odsłuch dźwięków.