Stan techniczny mieszkania – na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Zakup mieszkania z rynku wtórnego bądź pierwotnego to dla wielu osób spełnienie marzeń. Aby mieć pewność, że marzenie to nie przerodzi się w problem związany z koniecznością przeprowadzenia prac remontowych, np. wymiany instalacji, należy dokładnie sprawdzić stan techniczny mieszkania przed zakupem. W tym artykule podpowiadamy, o czym pamiętać, odbierając lokum.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?
Oglądając mieszkanie, zwróć uwagę na kilka ważnych kwestii. Dotyczą one zarówno lokalu nowego, wprost od dewelopera, jak i domu z rynku wtórnego.
Przede wszystkim sprawdź znajdujące się w mieszkaniu instalacje. W przypadku badania instalacji grzewczej wykorzystuje się kamerę termowizyjną. Rzadko kiedy zdarza się jednak, aby klienci decydowali się na tak wnikliwy przegląd, choć zdecydowanie warto to zrobić, zwłaszcza w mieszkaniu „z drugiej ręki”. Najlepiej skorzystać z usługi profesjonalnego specjalisty takiego jak hydraulik z Gdańska dysponującym odpowiednim sprzętem i zajmujących się zawodowo tego rodzaju pracami. Ponadto upewnij się, czy zamontowane grzejniki działają prawidłowo. W zimie wystarczy, że sprawdzisz, czy są one ciepłe, natomiast w innych porach roku zobacz, czy ich zawory łatwo się otwierają i zamykają.
A jak sprawdzić instalację elektryczną w mieszkaniu?
Na odbiór techniczny mieszkania zabierz ze sobą oprawy z żarówkami, podłącz je i włącz równocześnie. Jeśli zaczną one migać, to oznacza, że prawdopodobnie instalacja jest przeciążona lub w inny sposób uszkodzona. Wymiana instalacji elektrycznej to wydatek rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlatego też prawidłowy stan techniczny instalacji elektrycznej okazuje się tak ważny. Do pomocy możesz wezwać fachowca na przykład elektryka z Gdańska uprawnieniami.
Przy instalacji gazowej przydatna może być z kolei pianka do golenia. Nałóż ją w miejscach, w których podejrzewasz nieszczelność. Jeśli gaz się ulatnia, to w piance pojawią się pęcherzyki.
Do sprawdzenia wentylacji przyda się natomiast zapalniczka. Jeśli jej płomień odchyli się w kierunku przeciwnym do kratki wentylacyjnej, to oznacza, że ciąg nie jest prawidłowy.
Sprawdź ponadto, czy kąty w ścianach są proste, a także czy pomieszczenia mają równo rozłożony tynk, bez wybrzuszeń i zgrubień. Zobacz, czy szyby w oknach nie są porysowane. Zbadaj, czy okna są szczelne. W tym celu włóż kartkę między ościeżnicę a skrzydło, zamknij okno, a następnie spróbuj wyjąć papier. Jeśli zrobisz to z łatwością, to niestety okna są nieszczelne.
Odbiór techniczny mieszkania
Przed podpisaniem ostatecznej umowy przenoszącej własność mieszkania odbywa się tzw. odbiór techniczny, czyli sprawdzenie stanu lokalu. W trakcie tego procesu kupujący ma prawo zweryfikować, czy oddawany do użytku lokal jest zgodny z warunkami przedstawionymi w umowie. Warto do odbioru technicznego podejść bardzo starannie i dokładnie, ponieważ w przypadku znalezienia ewentualnych usterek można wymagać od dewelopera ich naprawy.